Гноївка - основа органічного сільгоспвиробництва

Гноївка - основа органічного сільгоспвиробництва

Слово «гній» спочатку означало суміш екскрементів домашніх тварин і підстилки із соломи, яка слугувала добривом. Дану суміш традиційно вивозили на поля і розкидали, перемішуючи з верхнім шаром грунту. Пізніше вона отримала назву «органічне добриво». З розвитком промислового тваринництва термін «гній» змінив своє значення. Сьогодні промисловий рідкий гній (гноївка) – це суміш калу і сечі тварин (свиней та корів). Англійською мовою це звучить як  «farmyard manure» (гній) або «farm slurry»  (рідкий гній, гноївка). Останній часто містить в собі залишки рослинного матеріалу (в основному соломи, яка використовується як підстилка,  увібравша в себе сечу і рідку фракцію гною). При функціонуванні свинокомплексу середнього розміру утворюється велика кількість гноївки, яку потрібно раціонально використовувати (або утилізувати). Гній збирають у великі гноєсховища (лагуни).  

Цінні властивості гноївки

Свиней і корів можна назвати дуже неефективними і марнотратними споживачами поживних речовин кормів. Наприклад, молочні корови не засвоюють від 65 до 80% спожитого з кормами азоту (N) і фосфору (P), засвоюють лише 5-15% калію (К), решта ж 85% цінних речовин виходять з організму з випорожненнями. Під час відгодівлі свині, сільськогосподарська птиця випорожнюють ще більшу кількість спожитих і не засвоєних поживних речовин корму. В результаті гноївка, одержана на сучасних свинокомплексах, характеризується великою кількістю цінних мінеральних речовин, що містяться в кормах. Просто викинути (ліквідувати) її за допомогою «гармат» або схожих «розсіювачів» було б нерозумно, не по-господарськи, та дехто так робить … Набагато раціональніше використовувати  корисні речовини гноївки для стимулювання росту рослин.  Багатьох цікавить: “Який точний хімічний склад гноївки?” На подібні дослідження в Україні, на жаль, немає ані коштів, ані інтересу сучасних вчених. Візьмемо за основу усереднені дані щодо вмісту корисних речовин в гноїці з європейських наукових джерел. Реальний вміст поживних речовин в гноївці істотно коливається  залежно від виду та віку тварин, складу корму і типу годівлі.  

Хімічний склад гноївки за основними поживними речовинами

 Вид гноївки за типом тваринГустина, %Азот, %Фосфор, %Калій, %Сульфат, %Магній, %
Гній м‘ясної ВРХ густий25-4044,29,11,11,5
Гноївка  молочних корів20-253,42,56,51,11,5
Гноївка свиноматок8-1244,27,511,9
Гноївка  свиней6-8 54,53,50,91,9
Курячий послід25-408,41081,56,0
Індюшиний послід25-5071081,56,0
Гноївка  коней25-402,81,531,52,0

 

Гноївка має потенційну цінність для заміни азоту, фосфору і калію мінеральних добрив, а також забезпечує екологічно чистий (органічний) стан грунту і підвищує його родючість.  В сьогоднішніх умовах деякі бажають вкладати фінанси в обладнання для подальшого використання властивостей гною як органічного добрива. У фермерських господарств України, що займаються рослинництвом, з одного боку немає доступу до фінансування, банківських кредитів, а з іншого – грунт має високий рівень родючості і здатен забезпечити не менш високий рівень рентабельності виробництва.   Час для інтенсивного використання корисних властивостей гною (гноївки) вже не за горами. У найближчій перспективі – активне будівництво біогазових установок і заміна гноєм мінеральних добрив. Підприємства, які почнуть використовувати гній як органічне добриво в промислових обсягах для заміни мінеральних, отримають значну фінансове перевагу. Просто викинути (ліквідувати) гній за допомогою «гармат» або схожих «розсіювачів» було б нерозумно, не по-господарськи, та дехто так робить … Набагато раціональніше використовувати  корисні речовини гною для стимулювання росту рослин. З цією метою гноївку (як органічне добриво) доцільно вносити в грунт за допомогою шлангових систем Vogelsang або підземними аплікаторами.

Якщо Ви розумієте це і вирішили придбати / замовити обладнання для внесення гною\гноївки – телефонуйте нам! Ми зробимо всі необхідні розрахунки і допоможемо підібрати оптимальне обладнання, яке окупить себе вже за 1-2 роки!

Схожі записи